kurumsal kimlik
tasarımı

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik, bir şirketin veya bir markanın tüketicisine doğru imajı yansıtabilmek için ihtiyaç duyduğu en temel unsurların toplamadır. Bazı firmalar, kurumsal kimliğin yalnızca logodan ibaret olduğun düşünür ancak, şirketinizin en temel noktadan, en tepe noktaya kadar hedef kitlenize nasıl yansıtmak istediğinizin toplamıdır, kurumsal kimlik. ‘’Marka imajı’’ olarak da adlandırılan bu terim, şirketinizin dünyaya yansıtılış biçimidir.

Biraz daha derine inelim mi?

Cevabınız evetse, o zaman detaylı bir algı çalışması gerçekleştirelim.

Diyelim ki enerjiniz düşük ve tazelenmek için bir kahveye ihtiyaç duyuyorsunuz. Yolunuzun üzerinde kahve alacağınız sıradan bir dükkân ve bilindik bir firma olan Starbucks markası var. Hangisini tercih edersiniz? Biz ÇK Yapım olarak sanırım ki Starbukcs markasına yöneldik ve ekip arkadaşlarımıza da birer tane ısmarladık bile!

Neden mi?

Çünkü doğru marka algısı ve başarılı marka stratejisi!

Dikkat çekici bir logo tasarımı, logonun markanın ihtiyaç duyduğu tüm ambalaj sistemlerinde profesyonel bir şekilde kullanılması, sürekli güncellenme ve çağa ayak uydurma... İşte marka imajınızın dikkat çekmesi için gereken tüm unsurlar, bundan ibaret!

Kurumsal Kimlik Tasarım Ögeleri

 • Marka İsmi
 • Font Seçimi
 • Slogan Belirlenmesi
 • Logo
 • Web Site Tasarımı
 • Ürün Ambalaj Tasarımı
 • Kartvizit Tasarımı
 • Dosya ve Klasör Tasarımları
 • Fatura, Makbuz ve Fiş Tasarımları
 • Not Defteri, Ajanda ve Kalem Tasarımları
 • Tabela Tasarımları

Bu ögelerle yaratacağımız algı, kesinlikle şu şekildedir: • Bir hikâye yaratmak,
 • Hikayemizi satışa çevirmek ve
 • Gelecek odaklı olmaktır.

Elimizdeki veriler tamam, şimdi bir yolculuğa çıkmaya hazırız!


ÇK Yapım olarak şu zamana kadar

83 firmaya

hizmet verdik.
Yukarıdaki bilgiler, gerçek veriler baz alınarak oluşturulmuştur.*

ÇK Yapım olarak şu zamana kadar

102,5 milyon adet

ürün hazırladık.
Yukarıdaki bilgiler, gerçek veriler baz alınarak oluşturulmuştur.*

Kurumsal Kimlik Yolculuğu

Bir kurumsal kimlik imajına ihtiyaç duymadan önce, ne tür bir marka olduğunuzu, tarzınızı ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde betimlemeniz gerekmektedir. Unutmayın ki bir marka, dünya değiştikçe sürekli hareket halinde olmaya mahkumdur. Bu nedenle, yenilikçi pazara ve hedef kitlenizin istediklerine yönelmeli ve onlara istediği algıyı vererek, bilinirliğinizi ve satış hacminizi arttırmalısınız.

Marka İsmi:

Marka ismi yaratırken, dikkat etmeniz ilk unsurlardan biri, genelde kısa ve akılda kalıcı olmasıyla ünlüdür. Ancak, günümüzde marka olan ve bilinirliğiyle ünlenen her marka, elbette ki kısa değildir. Bunun için yaratacağınız adımlar, bir hikâye oluşturmak ve o hikâyeyi markalaştırmak olacaktır. Tabii biraz da hayal gücü.

Font Seçimi:

Bir resim, bin sözcüğe bedeldir diyoruz ve yazı tipinizin okunmadan önceki halinin bile, samimi, sıcak ya da güçlü bir hava yansıtmasını istiyoruz. Ve evet, şirket olarak size bunu sunuyoruz!

Slogan Belirlenmesi:

Slogan, markanızın akılda kalıcı olmasını sağlamak, zaman ve mekân fark etmeksizin, akıllara gelebilmek için kesinlikle dikkat etmeniz gereken adımlardan biridir. Düşünsenize, tüm ambalaj tasarımlarında ve online dünyada kullanılacak... Dikkat çekici bir şey düşünmeye vaktiniz yoksa, biz işe koyulduk bile!

Logo:

Bir logo, kurumsal kimlik ögelerinin en çarpıcı katmanlarından biridir. Şirketinizi tanıtabilmek ve akılda kalıcı olmasını sağlayabilmek için dikkat çekici bir logoya ihtiyaç duymalısınız ki, hedef kitlenize markanızı en iyi şekilde yansıtabilmelisiniz.

Web Site Tasarımı:

Web site tasarımı, kurumsal kimlik aşamasında hedef kitlenizle bir bağ kurup, onlara markanızı tanıtabilmeniz adına oldukça gerekli unsurlardan biridir. Diyelim ki bir web siteniz var ancak hedef kitlenizin tarzına uygun değil. Üzgünüz, satış hacminiz düştü bile.

Ürün Ambalaj Tasarımı:

Müşterinizin reel ya da online mağaza ortamınızda gördüğü ürünler, dikkat çekici olmalıdır ki akılda kalıcı ve tekrar alınmaya teşvik edici hissettirebilmelisiniz. Neden mi? Çünkü ilk izlenim, her şeydir... Unutmayalım.

Bu arada, evet, doğru yerdesiniz. Çünkü ÇK Yapım’ın kreatif ekibi, markanızı inceler ve gerekli geliştirmeleri yaparak, size en iyi haliyle sunar. Uluslararası tasarım ve üretim deneyimimiz ile sadece tasarımla kalmaz, strateji oluşturmanıza da yardımcı oluruz. Kısacası, markanızın üzerine bir güneş gibi doğarız. :)

Kartvizit: 

Kartvizit tasarımları, harekete geçirici bir eylem ve doğru bir tasarımla ilk algıyı olumlu yöne çevirebilmeniz için, en güzel taktiklerden biridir. Müşterinizle gerçekleştirmek üzere olduğunuz bir iş anlaşmasının olduğunu varsayın... Görüşmenin sonunda kartvizitinizi karşı tarafa verdiğinizde, kelimenin tam anlamıyla siz gitseniz bile iziniz kalacak, emin olun. 

Dosya ve Klasör Tasarımı:

Dosya ve klasör tasarımları, işletme içindeki bilgilerinizin muhafaza edilmesi ya da herhangi bir iş anlaşması gibi durumlarda, farklı firmalara gönderilmek istenen belgelerin daha düzenli durabilmesi için, kurumsal bir imaj sunar. Oldukça havalı!

Fatura, Makbuz ve Fiş Tasarımları

Fatura, makbuz ve fiş tasarımları, bir işletmenin daha teknik konulardaki saygınlığını arttıran unsurlardan biridir. Yapılan iş anlaşmalarının en ciddi şekilde ilerlemesi için, keskin ve kurumsal bir tasarım ihtiyacımız var. Unutmayalım, biz saygın bir markayız!

Not Defteri, Ajanda ve Kalem Tasarımları

Not defteri, ajanda ve kalem tasarımları, işletme içi düzeni sağlamak için ve görüşmeye gelecek müşteri kitleniz için verebileceğiniz en iyi hediyelerden biridir. Bu sayede, marka saygınlığını daha samimi bir şekilde arttırabilir, ajanda veya not defterleri üzerinde bulunan logolar ile göz aşinalığı yaratabilirsiniz. 

Tabela Tasarımları

Tabela tasarımları, reel dünyadaki en iyi reklamdır. Aslında, bu kategoriyi tanıtmaya gerek bile duymuyoruz. Çünkü tabelasız bir işletme düşünemiyoruz. Tabii bir noktaya da dikkat çekelim: Doğru bir tasarımla oluşturulan tabelalardan bahsediyoruz!

Sıfırdan, Zirveye Çarpıcı Bir Marka Tasarımı Oluşturmak

İster sıfırdan kurulmuş yeni bir markayı yüceltmeye çalışın, isterseniz de var olan markanızı daha da globalleştirmek isteyin. Sonuçta en temelden gelen emek, her zaman en iyisini hak etmektedir. Tabii laf aramızda, estetik algının da rekabetçi bir pazar yarattığını unutmamak gerekiyor. Bizim Çk Yapım olarak buradaki rolümüz ise, artık şirketinizi kendi başına bir varlık haline getirmek olacaktır. Nasıl mı?

Unutulmaz Olmanızı Sağlıyoruz

 • Dikkat çekici ve birbiriyle uyum halinde olan renk seçimleri,
 • Samimi, içten ya da çarpıcı... Hedef kitlenize ve tarzınıza uygun font tercihleri,
 • Akılda kalıcı... Hatta uyurken dahi tekrar edilebilecek düzeyde etkileyici bir slogan,
 • Akıcı arayüzlerle müşterinizin zorluk çekmeden istediği noktaya ulaşabileceği web tasarımları
 • Tüm bunlar tamamsa, şık bir logoya ne dersin?

Sadakat Yaratıyoruz

 • Markanızın, logonuzun ve sloganınızın içerdiği ambalaj tasarımları sayesinde, müşterilerinizle bir bağ kurmanızı sağlıyoruz.
 • Dosya, klasör, fatura, makbuz ve fiş tasarımları ile şirket içi ve şirket dışı itibarlarınızı güçlendiriyoruz.
 • Kartvizit tasarımları ile anlık olarak haberleşme ağınızı güçlendiriyor ve marka bilinirliğinizi artırıyoruz.
 • Ha bir de tabela vardı... Tabelasız bir işletme düşünemiyoruz! 

Kısacası; markanız için A’dan Z’ye tüm PR çalışmaları baz alınarak, online ve reel dünyada ihtiyacınız olanın tümünü vermektedir size kurumsal kimlik... Pardon, ÇK Yapım. :) 

O halde, sağlam bir başlangıç için, sağlam bir strateji ile geliştirilmiş kurumsal kimlik çalışmasına ne dersin?